کاربرد اینورتر در ایجاد Safe AC یکشنبه 14 بهمن1386 16:23

اینورتر - قسمت چهارم

 

ب- برق مطمئن (Safe AC)

در بیشتر نیروگاه‌های آبی بزرگ، حداقل از دو اینورتر برای تغذیه‌ی برقSafe AC  استفاده می‌شود. برای مثال در یک نیروگاه 1000 مگاواتی، این اینورترها به ظرفیت KVA 10 و ولتاژ ورودی 220 ولت DC و ولتاژ خروجی 220 ولت AC می‌باشند.

در هر یک از پانل‌های اینورتر، یک کلید استاتیک و یک کلید استاتیک بای‌پس (BY-PASS) به منظور اتصال بار از اینورتر به تابلوهای توزیعSafe AC  پیش‌بینی شده است. اتصال به بار از طریق یک ترانسفورماتور ایزوله‌کننده انجام می‌گیرد.

      اینورترهای Safe AC برای تغذیه بارهای مهمAC  مانند تجهیزات اتاق کنترل، سیستم ساعت، سیستم Access Control ، سیستم مخابرات و سیستم CO2 ژنراتور استفاده می‌شود. در این نیروگاه اگر یکی از اینورترها نقص پیدا کند یک سوئیچ تبدیل استاتیکی در پانل اینورتر، بار را از طریق یک ترانس ایزوله‌کننده از اینورتر به برق VAC 380 متصل می‌کند. این حالت هیچ گونه وقفه‌ای در ولتاژ خروجی ایجاد نمی‌کند.

این اینورترها در شرایط زیر به‌صورت اتوماتیک از مدار خارج می شوند:

1-                کاهش ولتاژ   DC ورودی

2-                  کاهش یا افزایش ولتاژ AC  خروجی

3-                  اضافه بار

4-                  اضافه حرارت

5-                  اتصال کوتاه

6-                  اعوجاج  SHبیشتر از % 7

 

تهیه شده توسط سروش

 

 

 

نوشته شده در سایت نیروگاههای برق آبی توسط الکساندر ريو گيورگيان  | لینک ثابت |

UPSهای On-line و Off-line و Line Interactive چهارشنبه 10 بهمن1386 8:17

اینورتر : قسمت سوم

کاربردهای اینورتر :

    اینورتر در سیستمهای مختلفی از صنایع به کار می‌روند از جمله تولید برق مطمئن(safe AC)، UPS ، کنترل دورها و غیره. در این قسمت بعضی از این کاربردها را تشریح می کنیم.

 

الف- UPS (Uninterruptible Power Supply)

 منبع  تغذیه‌ی بدون وقفه (UPS) دستگاهی است، متشکل از قطعات الکترونیکی که بین منبع برق ورودی و مصرف کننده وصل می شود و از بروز اختلالات برق ورودی(برق شهر) از جمله قطع کامل آن جلوگیری می‌کند. برای به حداقل رساندن مشکلات استفاده از برق شهری و حفاضت هر چه بیشتر سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مورد استفاده و همچنین اطلاعات موجود در شبکه‌های کامپیوتری، استفاده از سیستم‌های منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) پیشنهاد می‌گردد.

 

انواع UPS :

UPS را به لحاظ نوع کاربرد و تکنولوژی ساخت می‌توان به سه گروه تقسیم کرد:

1- سیستم‌های با تبدیل دوگانه (Double Conversion On-Line UPS):

    در این نوع UPS، مبدل DC/AC اصلی دستگاه (اینورتر) به صورت پیوسته، تغذیه بار را با برق یکسو شده‌ی شهر یا در زمان قطع برق از طریق باتری تامین می‌نماید. به عبارت دیگر در این شرایط، تغذیه مصرف کننده به‌طور دائم توسط اینورتر انجام می‌گردد و کاملاً از شبکه‌ی برق شهر ایزوله می‌باشد، به همین دلیل تغییرات ولتاژ، فرکانس و .... به مصرف کننده منتقل نمی‌گردد. در این حالت اگر برق شهر قطع شود، هیچ وقفه‌ای در تامین برق به‌وجود نمی‌آید زیرا تغذیه بار از طریق اینورتر و از طریق باس DC انجام می‌شود. در سیستم‌های خیلی مهم از این نوع UPS استفاده می‌شود.

 

2-سیستم‌های Off-Line UPS :

    در این نوع UPS  در حالت عادی، برق شهر از طریق By Pass به مصرف کننده منتقل می‌گردد. در این حال مبدل DC/AC اصلی دستگاه (اینورتر) خاموش است و یا در صورت روشن بودن در حالت باردهی به مصرف کننده نمی‌باشد و فقط در مواقع خاصی نظیر اختلال در شبکه یا قطع برق شهر، توان خروجی با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری تامین می‌گردد، جایگزینی منبع تغذیه توسط کلید(By Passممکن است چند میلی ثانیه باشد.

 

3-سیستم‌های Line Interactive :

   این نوع UPS شامل دستگاه‌هایی می‌شود که در آن‌ها سعی شده با اضافه کردن سیستم تنظیم ولتاژ در مسیر By-Pass ، عملکرد بهتری نسبت به سری Off-Line ارائه شود. دو نوع از متداولترین سیستم‌های این رده، UPSهای مجهز به ترانس Buck/Boost و ترانس Ferro-resonant می‌باشند.  UPS مدل Line-Interactive مشابه مدل‌های Off-Line، بار خود را از طریق مسیر By-pass تغذیه میکند و بر اثر هر حادثه‌ای که سبب قطع برق شهر شود، بار را به اینورتر انتقال می‌دهد. در بخش‌های باتری، شارژ و مدار اینورتر نیز مشابه با سیستم off-line است اما به خاطر اضافه شدن مدار تنظیم ولتاژ در مسیرBy-Pass، بار کمتری به اینورتر انتقال می‌یابد. چنین سیستمی تاثیر بیشتری در کاهش هزینه‌ها داشته و عمر مفید باتری در مقایسه با off-line بیشتر می‌باشد.

در زیر، مقایسه‌ای بین UPS نوع on-line با Line-Interactive انجام شده است. 

 

No.

Parameters

Line Interactive

On - Line

1

Isolation from Mains

Not Available

Available

2

Voltage Regulation

Fair

Excellent.

3

Battery Back-up

Available

Available

4

DMRR Noise Rejection

Good

Excellent.

5

CMRR Noise Rejection

Fair

Excellent.

6

Frequency Stability

Not on Mains Power

Always Stable

7

Changeover

Within 2-4 msec.

'0" Sec.

 
در زیر هم چند آدرس را می توانید پیدا کنید که توضیحات بیشتری در این مورد به شما بدهند.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Inverter_(electrical)

http://www.sweetwater.com/expert-center/glossary/t--DoubleConversionOn-LineUPS

 

تهیه شده توسط سروش

نوشته شده در سایت نیروگاههای برق آبی توسط الکساندر ريو گيورگيان  | لینک ثابت |

اینورتر (Inverter)- قسمت دوم سه شنبه 9 بهمن1386 7:46

اینورتر (INVERTER) :

اینورتر دستگاه مبدلی است که ولتاز DC را به AC تبدیل می کند. اینورترها در رنج‌های وسیعی، از منابع تغذیه‌ی کوچک کامپیوتر گرفته تا صنایع بزرگ و با توان بالا استفاده می‌شوند. اینورترهای ساده شامل یک راه‌انداز اسیلاتوری و یک ترانزیستور هستند که برای منقطع کردن ورودی DC و تولید موج مربعی استفاده می‌شود. این موج مربعی توسط ترانسفورماتور به شکل موج تقریباٌ سینوسی تبدیل می‌شود تا ولتاژ خروجی مورد نیاز تولید گردد. در اینورترهای پیشرفته از ترانزیستور و یا تریستور استفاده می‌شود. خازن‌ها و سلف‌ها می‌توانند برای هموار کردن جریان ورودی و خروجی ترانزیستورها به کار روند. همچنین برای تولید موج‌های سینوسی‌تر می‌توان از دو خط ورودیDC  با دو ولتاژ یا ورودی مثبت و منفی با زمین مشترک استفاده کرد.

 

 

انواع اینورتر:

به طور کلی با توجه به نوع خروجی، دو نوع اینورتر  وجود دارد که هر یک مزایا و معایبی دارد:

1- اینورتر با موج سینوسی خالص(Pure Sine Wave)

2- اینورتر با موج سینوسی تغییر یافته(Modified Sine Wave)

در اینورترها، شکل موج سینوسی خروجی را می توان با به کار بردن میکروپروسسور مشابه خروجی ژنراتورها کرد. در حقیقت اینورتری خوب است که شکل موج سینوسی کاملی در خروجی داشته باشد.

در اینورترهای موج سینوسی تغییر یافته از تکنولوژی ساده قدیمی استفاده شده و شکل موج خروجی این اینورترها مربعی (شبه سینوسی) است. این اینورترها کیفیت نامرغوبی دارند ولی از لحاظ اقتصادی به صرفه می باشند.

در شکل‌های زیر می‌توانید تفاوت بین خروجی یک اینورتر با موج سینوسی خالص را با اینورتری با موج سینوسی تغییریافته مشاهده کنید.

 

 

يكى از مهمترين پارامترهای اينورتر، شكل موج خروجى است كه در انواع مربعى (شبه سينوسى) و سينوسى طراحى مى‌گردد.

مناسب‌ترين شكل موج مورد استفاده براى تجهيزات حساس الكترونيكى، شكل موج سينوسى است چرا كه شكل موج هاى متناوب غيرسينوسى به دليل طبيعت خود، حاوى مولفه‌هاى فركانسى بالاتر از Hz50 و با مضاربی از فركانس پايه Hz50 مى‌باشند كه در حقيقت به عنوان فركانس‌هاى ناخواسته حكم نويز يا اختلال را داشته و در بسيارى از موارد موجب اختلال در عملكرد اين تجهيزات مى‌گردند. از اين رو در اینورترهاى پيشرفته، سعى بر‌ آن است كه تا حد ممكن شكل موج خروجى به شكل موج سينوسى ايده‌آل يا سينوسى كامل نزديك گردد كه اين امر با روش‌ها و تكنولوژى‌هاى متفاوتى قابل حصول است. نكته قابل توجه آن است كه اينورترهاى سينوسى غالباً بدون بار و حتى با بارهاى اهمى شكل موج خود را حفظ مى‌كنند ولى تحت بارهاى القايى (مانند موتور يا مهتابى) و سوئيچينگ  (مانند منابع تغذيه كامپيوتر) حساس بوده و شكل موج به دست آمده از سينوسى كامل منحرف مى‌گردد كه اين به نوبه خود منجر به بروز نويز يا اختلال مى‌گردد. بنابراين، اولين اولويت در اينورترهاى سينوسى، استفاده از تكنولوژى‌هايى است كه در حفظ شكل موج، تحت بارهاى مختلف، موفق‌تر عمل كنند.

تكنولوژى‌ متداول، مدولاسيون SPWM در انواع مختلف خود است ولى جديدترين تكنولوژى براى ساخت شكل موج سينوسى مدولاسيون دلتا نام دارد كه در اينورترهاى شرکت هژيرصنعت مورد استفاده قرار گرفته است.

 

تهیه شده توسط سروش

نوشته شده در سایت نیروگاههای برق آبی توسط الکساندر ريو گيورگيان  | لینک ثابت |

اینورتر (Invertor) دوشنبه 8 بهمن1386 8:5
قسمت اول

مقدمه:

  مبدلهای قدرت با توجه به ورودی و خروجی به 4 نوع تقسیم میشوند:

1-     مبدل   AC – DC(یکسوکننده‌ها)

2-     مبدل  DC – DC( کانورتر ولتاژ یا جریان ، DC Chopper  ، Buck/Boost Converter )

3-     مبدل   AC – AC(سیکلوکانورتر ، تغییر دهنده‌ی فرکانس ، Power Controller )

4-     مبدل  DC – AC(اینورتر)

     کاربرد این مبدل‌ها در سیستم‌های قدرت و تغییر و یا کنترل یک یا چندین مشخصه مانند فرکانس، ولتاژ، تعداد فاز، توان راکتیو و کیفیت توان بار می‌باشد. یکی از این مبدل‌ها اینورتر است که ولتاژ DC را به AC تبدیل می‌کند. اینورترها می‌توانند به صورت مکانیکی یا الکترونیکی باشند. نوع مکانیکی آن یک موتور- ژنراتور ابتدایی است که شامل یک موتور DC و یک ژنراتور AC  می‌باشد. این نوع اینورترها مدت کمی استفاده شدند. امروزه اینورترهای الکترونیکی کاربردهای وسیعی در صنایع دارند. این اینورترها در گستره‌ی وسیعی استفاده می‌شوند از منبع تغذیه‌های کوچک کامپیوتر گرفته تا صنایع بزرگ با توان بالا. اینورترهای الکترونیکی را می‌توان با نوع شکل موج خروجی، نوع سوییچ، تکنولوژی سوییچینگ و فرکانس، دسته‌بندی کرد. انواع شکل موج خروجی AC عبارت است از خروجی موج مربعی(Square Wave)، موج سینوسی تغییر یافته(Modified Sine Wave) و موج سینوسی خالص(Pure Sine Wave). نوع سوییچ‌ها در قدیم به صورت رله‌های مکانیکی بودند ولی امروزه در اینورترها از نیمه هادی‌ها (ترانزیستور) استفاده می‌شود. SCR (Silicon Controlled Rectifiers) ها اولین نیمه هادی‌هایی بودند که مورد استفاده قرار گرفتند و بعد ترانزیستورهای دارلینگتون که دارای معایبی در سوییچینگ هم بودند. MOSFET  ها (Metal Oxide Semi-conducting Field Effect Transistor) مشکلات سوییچینگ را حل کردند. FET ها مزایایی از قبیل مقاومت کم و قابلیت هدایت جریان بالا را دارند. امروزه از ترانزیستورهای IGBT (Insulated Gate Bi-polar Transistor) که دارای قدرت بیشتر و تلفات کمتری هستند در سوییچینگ استفاده می‌شود.

    به‌طور کلی دو نوع تکنولوژی سوییچینگ وجود دارد. نوع پوش‌پول(Push-Pull) و پل(H-Bridge). در نوع پوش‌پول از یک ترانسفورماتور سر وسط‌دار و دو ترانزیستور سوییچ که به سیم‌پیچ ترانسفورمری مانند شکل 1 متصلند تشکیل شده است. این نوع مدارها برای اینورترهای موج مربعی مناسب هستند.

 

 

 

شکل1 – تکنولوژی سوئیچینگ نوع پوش پول

 

     در نوع دوم یعنی مدار پل، از چهار ترانزیستور سوییچینگ که دو به دو روشن و خاموش می‌شوند استفاده شده است. ترانزیستورهای نوع FET و IGBT با راندمان بالایی که دارند برای اینورترهای موج سینوسی، سینوسی تغییر یافته و اینورترهای فرکانس بالا و پایین در مدار پل استفاده می‌شوند. در شکل 2 مدار پل نشان داده شده است.

 

 

شکل 2- تکنولوژی سوئیچینگ نوع پل

 

 

تهیه شده توسط : سروش

 

نوشته شده در سایت نیروگاههای برق آبی توسط الکساندر ريو گيورگيان  | لینک ثابت |

اجرایی نمودن پتانسیل‌های کشور در زمینه‌ی تولید انرژی برق‌آبی و توسعه‌ی تاسیسات ذخیره و انتقال آب، احتیاج به یک عزم ملی و همکاری تنگاتنگ صنایع، دانشگاه‌ها و بخش خصوصی دارد. به منظور اطلاع‌رسانی و بررسی فعالیت‌های انجام‌شده، در دست انجام و فعالیت‌های آینده در این حوزه، دومین کنفرانس ملی سد و نیروگاه‌های برق‌آبی در اردیبهشت 1387 برگزار خواهد شد.

 

موضوع‌های کنفرانس:

1-      برق و مکانیک: تجهیزات سد ونیروگاه، پست فشارقوی، نحوه‌ی اتصال به شبکه

2-      عمران: طراحی بدنه، سازه‌های هیدرولیکی، منابع قرضه، زلزله، ژئوتکنیک و ابزاردقیق

3-      برنامه‌ریزی منابع آب، خاک و انرژی

4-      محیط زیست

5-      بهره‌برداری از سدها(مدیریت مخازن، پایش پایداری سازه‌ها، کنترل و ایمنی)

6-      مدیریت پروژه

7-      پدافند غیر عامل

 

فعالیت‌های جنبی کنفرانس

1-      کارگاه‌های آموزشی: برگزاری کارگاه‌های آموزشی علمی و تخصصی توسط استادان ایرانی و خارجی

2-      بازدیدهای علمی و فنی

3-      نمایشگاه

 

دستورالعمل ارسال مقالات : مقاله‌های ارسالی باید در 5 تا 15 صفحه بوده که حاوی قسمت‌های ضروری زیر باشد:

-          چکیده‌ی مقاله

-          کلمه‌های کلیدی

-          مقدمه

-          بدنه‌ی مقاله

-          نتیجه‌گیری

-          فهرست منابع

 

نحوه‌ی ارسال مقاله:

مقاله‌های ارسالی لازم است در MS-WORD طبق الگوی موجود در سایت کنفرانس تایپ شده و فایل آن را به همراه صفحه‌ی شناسنامه‌ی مقاله(شامل عنوان، نام و نشانی نویسندگان-چکیده) از طریق سایت کنفرانس ارسال گردند.

 

مهلت ارسال کامل مقاله‌ها: 30/9/86

اعلام نتایج داوری : 30/10/86

مهلت ارسال مقاله‌های آماده‌ی چاپ : 30/11/86

برگزاری کنفرانس : اردیبهشت 87

 

آدرس سایت کنفرانس : www.ncdh2008.com

آدرس ای-میل : ncdh2008@iwpco.com

 

 

نوشته شده در سایت نیروگاههای برق آبی توسط الکساندر ريو گيورگيان  | لینک ثابت |

در زير كدهاي مختلف مربوط به RAL تجهيزات(رنگ تجهيزات) ارايه شده است.

RAL Colours

1000 - green beige
1001 - beige
1002 - sand yellow
1003 - signal yellow
1004 - golden yellow
1005 - honey yellow
1006 - maize yellow
1007 - daffodil yellow
1011 - brown beige
1012 - lemon yellow
1013 - oyster white
1014 - ivory
1015 - light ivory
1016 - sulfur yellow
1017 - saffron yellow
1018 - zinc yellow
1019 - grey beige
1020 - olive yellow
1021 - rape yellow
1023 - traffic yellow
1024 - ochre yellow
1026 - luminous yellow
1027 - curry
1028 - melon yellow
1032 - broom yellow
1033 - dahlia yellow

2000 - yellow orange
2001 - red orange
2002 - vermilion
2003 - pastel orange
2004 - pure orange
2005 - leuchtorange
2007 - luminous orange
2008 - lum. bright orange
2009 - traffic orange
2010 - signal orange
2011 - deep orange

3000 - flame red
3001 - signal red
3002 - carmine red
3003 - ruby red
3004 - purple red
3005 - wine red
3007 - black red
3009 - oxide red
3011 - brown red
3012 - beige red
3013 - tomato red
3014 - antique pink
3015 - light pink
3016 - coral red
3017 - rose
3018 - strawberry red
3020 - traffic red
3022 - salmon pink
3024 - luminous red
3026 - lumin. bright red
3027 - raspberry red

4001 - red lilac
4002 - red violet
4003 - heather violet
4004 - claret violet
4005 - blue lilac
4006 - traffic purple
4007 - purple violet
4008 - signal violet

5000 - violet blue
5001 - green blue
5002 - ultramarine blue
5003 - sapphire blue
5004 - black blue
5005 - signal blue
5007 - brillant blue
5008 - grey blue
5009 - azure blue
5010 - gentian blue
5011 - steel blue
5012 - light blue
5013 - cobalt blue
5014 - pigeon blue
5015 - sky blue
5017 - traffic blue
5018 - turquoise blue
5019 - capri blue
5020 - ocean blue
5021 - water blue
5022 - night blue

6000 - patina green
6001 - emerald green
6002 - leaf green
6003 - olive green
6004 - blue green
6005 - moss green
6006 - grey olive
6007 - bottle green
6008 - brown green
6009 - fir green
6010 - grass green
6011 - reseda green
6012 - black green
6013 - reed green
6014 - yellow olive
6015 - black olive
6016 - turquoise grren
6017 - may green
6018 - yellow green
6019 - pastel green
6020 - chrome green
6021 - pale green
6022 - olive drab
6024 - traffic green
6025 - fern green
6026 - opal green
6027 - light green
6028 - pine green
6029 - mint green
6032 - signal green

7000 - squirrel grey
7001 - silver grey
7002 - olive grey
7003 - moss grey
7004 - signal grey
7005 - mouse grey
7006 - beige grey
7008 - khaki grey
7009 - green grey
7010 - tarpaulin grey
7011 - iron grey
7012 - basalt grey
7013 - brown grey
7015 - slate grey
7016 - anthracite grey
7021 - black grey
7022 - umbra grey
7023 - concrete grey
7024 - graphite grey
7026 - granite grey
7030 - stone grey
7031 - blue grey
7032 - pebble grey
7030 - cement grey
7034 - yellow grey
7035 - light grey
7036 - platinum grey
7037 - dusty grey
7038 - agate grey
7039 - quartz grey
7042 - traffic grey A
7043 - traffic grey B

8000 - green brown
8001 - ochre brown
8002 - signal brown
8003 - clay brown
8004 - copper brown
8007 - fawn brown
8008 - olive brown
8011 - nut brown
8012 - red brown
8014 - sepia brown
8015 - chestnut brown
8016 - mahogany brown
8017 - chocolate brown
8019 - grey brown
8022 - black brown
8023 - orange brown
8024 - beige browun
8025 - pale brown
8028 - terra brown

9001 - cream
9002 - grey white
9003 - signal white
9004 - signal black
9005 - jet black
9006 - white aluminium
9007 - grey aluminium

9010 - pure white
9011 - graphite black

9016 - traffic white
9017 - traffic black
9018 - papyrus white

نوشته شده در سایت نیروگاههای برق آبی توسط الکساندر ريو گيورگيان  | لینک ثابت |

ولتاژهاي استاندارد AC و DC یکشنبه 25 تیر1385 14:53
براي انتخاب سطح ولتاژ خروجي ژنراتورها و يا سطوح ولتاژ DC مي توان از استاندارد   IEC60038 بصورت زير استفاده كرد:

۱- ولتاژ AC

http://i1.tinypic.com/205wb5d.jpg

۲- ولتاژهاي DC

http://i1.tinypic.com/205wdae.jpg

نوشته شده در سایت نیروگاههای برق آبی توسط الکساندر ريو گيورگيان  | لینک ثابت |